TRAVMAYI ANLAMAK

Üsküdar Üniversitesi Travma Psikolojisi Kongresi, “Travmayı Anlamak” temasıyla 07-08 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Travma Psikolojisi Kongresi’nde travma kavramı, alanında uzman birbirinden kıymetli hocalarımızla birçok açıdan incelendi.

Kişinin kendisi ve yakınlarının fiziksel bütünlüğüne ya da yaşamına yönelik ciddi bir tehdidin varlığı travmatik bir yaşam deneyimi olup bireyin psikolojik sağlamlığını da olumsuz etkilediği bilinmektedir. Travmatik olaylar sadece bireysel değil toplumsal bir olgu olarak değerlendirilmekte olup bu bağlamda toplumun diğer kesimlerine yabancılaşma, terk edilmişlik ve yalnızlık duyguları beraberinde bir motivasyon kaybı ve tükenmişlik halinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Kongremizde de bu noktadan hareketle travma ve beyin, travma sonrası stres bozukluğunun nöropsikolojisi, toplumda travmatik etkisi olan vaka örnekleri, travma sonrası büyüme ve travmada ikincil yaralanmalar gibi konular ele alınmıştır.

Kongrede, alana ilgi duyan ya da bu alanda çalışmak isteyen, travma ve etkilerini anlamak üzere bulunan herkese bu bilgi birikimini çoğaltmak ve yeni araştırmalar geliştirmek amacıyla buluşma ortamı sağlanmıştır.

Kongrede sunulan konuşmaları bu kitapta sizlerle buluşturuyoruz.

 

 

Yayın tarihi: 2020

ISBN: 978-605-9596-35-0

Baskı sayısı: 1. Baskı

Dil: Türkçe

Sayfa sayısı: 82

Yayınevi: Üsküdar Üniversitesi Yayınları

Yazarlar

Büşra Özdoğan Gökben HIZLI SAYAR