Özel Askeri Şirketler Sempozyumu

Özel Askeri Şirketler veya Savunma Danışmanlık Şirketleri alanında ABD’nin 70 civarında şirketi olduğu ve bütün dünyada müttefik olarak gördüğü yerlerde savunma alt yapısını bu şirketler yolu ile inşa ettiği biliniyor. Fiziki alt yapı ve satın alma faaliyetinin dışında yönetim şeması, kadro tayini, aktif işletmeciliğini yüksek ücretlerle yapmaktadır.

Türkiye’de hiç bir kurumun kuruluşu 2500 yıl öncesine gitmez bunun tek istisnası “Kara Kuvvetleri Komutanlığı”dır. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişte kesintiye uğramayan tek kurum Türk Silahlı Kuvvetleri olmuştur. Yerleşmiş, askeri kültürü oluşmuş güçlü birikimleri olan bir ordumuz var. NATO’ya dahil olma ile birlikte kendisini hep yenilemişti.

Silahlı Kuvvetlerimizden emekli olan pek çoğu güvenlik şirketleri kuran veya işleten kurmay subaylarımızın birikiminden faydalanmanın bir yolu da Savunma Şirketleri kurmaktı. Uluslararası Savunma Danışmanlık Şirketi (SADAT) yasalara uygun açık, şeffaf ve hesap verebilir şirketlerin kurulmasında öncülük yapan ilk şirkettir.

18 Şubat 2018 tarihinde Üsküdar Üniversitesinde basına açık bir sempozyum düzenlendi. Kara Propagandanın yöntemi olan kaynağa belirsiz iftira kampanyalarına en iyi cevap verme yolu olan “açık şeffaf ve hesap verebilir” olduğunu göstermekti. Böylece gerçeklerin ortaya çıkması amaçlandı. Özel Askeri Şirketler Sempozyumu kitabı, dünyadan örnekler ve referanslar ile kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaktır. (Satışı yapılmamaktadır, sitemizden pdf versiyonu indirilebilir.)

 

Yayın tarihi: 2019

ISBN: 978-605-9596-20-6

Baskı sayısı: 1. Baskı

Dil: Türkçe

Sayfa sayısı: 74

Yayınevi: Üsküdar Üniversitesi Yayınları