I. Ulusal Tıp Öğrencileri Kongresi

Tıp sadece bilim değil aynı zamanda sanattır. Sanat yaşayarak, deneyimleyerek ve usta- çırak ilişkisi ile öğrenilmektedir. Tıp da bir yönüyle öyledir. En iyi 21’inci yüzyıl öğrenme becerisi deneyimleyerek öğrenme becerisidir.
Bu yıl ilkini düzenlediğimiz
Ulusal Tıp Öğrencileri Kongresi; tıp eğitimi gören öğrenciler, akademisyen ve alanında uzman hekimleri buluşturması ve tecrübe paylaşımına olanak tanıması adına çok kıymetlidir. O yüzden bu kongreler, öğrencilerin hocalarını gözlemlemesi ve becerilerini deneyimlemesi açısından geleceğe yönelik çok önemli adımlardır.
21’inci yüzyıl becerisinin sadece akademik başarıdan ve teknik beceriden ibaret olmadığını bilmekteyiz. Bizim şu andaki eğitim sistemimiz sadece akademik başarı odaklıdır. Akademik ve teknik başarı olur ama kişi mutlu olmazsa, toplumda sağlıklı bir sosyal etkileşimi sağlayamazsa başarı saman alevi gibi olmaktadır. Sosyal ve duygusal beceri odaklı olunması da önemlidir. Yönetici ve liderin farkı da burada ortaya çıkmaktadır. Yönetici, verilen görevi yerine iyi getirir ama lider büyük düşünmelidir. Ciddi bir takım liderliği oluşturmalıdır.
Bu tip kongreler organize etmek zor olmaktadır. Aslında zor da olmalı ki öğrencilerde gelişmeyi sağlayabilsin. Zor olmayan bir şeyde gelişme olmuyor, bu gizli bir psikoloji yasasıdır. Kişi zorlandığı zaman zenginlikler ortaya çıkmaktadır. Konfor alanında yetenekler gelişmemektedir. Zorlanınca kişi yeni bakış açıları geliştirir, yeni bağlantılar kurar ve yeni bilgiler öğrenir.

Üniversite olarak proje kültürünü çok önemsemekteyiz. Projenin bir bakışı, hedefi, çıktısı ve mantıksal çerçevesi bulunmaktadır. Proje bakışına sahip olan kişiler ancak hayat yolunda yeni keşifler yapabiliyor ve istediğini elde edebiliyor.

Bu bağlamda ilkini gerçekleştirdiğimiz bu kongremizin tıp alanında usta-çırak ilişkisine önemli katkı sunacağı bilinciyle gelişerek devam etmesini umuyoruz.

 

Kitap hakkında bilgiler:

Yayın Tarihi: 2023

ISBN: 978-605-9596-73-2

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Dil: Türkçe

Sayfa sayısı: 74

Yayınevi: Üsküdar Üniversitesi Yayınları